Novinky Dokořán

Dobročinný bazar

 Máte doma přebytečné oblečení, hračky, nádobí, keramiku apod.? Je Vám líto vše vyhodit? Přineste nám to a podpořte tak dobrou věc!

Spolek Dokořán z.s. pořádá již druhý ročník charitativního bazaru.

Bazar se uskuteční 18. a 19.září 2019 v Městské knihovně Náchod od 9 do 18 hodin.

Proto Vás prosíme o velkou pomoc a zároveň Vás všechny zveme na náš charitativní bazar, kde budeme darované věci za symbolické ceny prodávat.

Kdo vlastně jsme? 

Základním cílem všech činností spolku je celkové zkvalitnění života příslušníků cílové skupiny předcházením, snižováním a omezováním výskytu sociálně patologických jevů. Posláním organizace je poskytování sociálních služeb, realizace volnočasových programů a provázení dětí a mládeže obdobím dospívání realizováním činností, které napomáhají zdravému životnímu stylu, vzájemné toleranci, úctě a respektu k názorovým odlišnostem a životním postojům.

Projektem spolku je Sociálně aktivizační služba Archa, která pomáhá ohroženým rodinám s dětmi z Náchoda.

Jaké věci můžete do bazárku darovat?

Keramiku, oblečení, hračky, knihy, šperky, nádobí – vše, co doma již nevyužíváte a je Vám líto to vyhodit. Věci mohou být starší a samozřejmě použité, jen prosím o věci čisté, nerozbité a oblečení bez děr.

Kdy a kde věci vybíráme?

Všechny věci na bazárek vybíráme v místě naší sociální služby, tedy na adrese Komenského 577, Náchod. Čas vybírání věcí : PO, ÚT, ČT, PÁ 12:00 – 16 hodin, ST 9:00 – 11 hodin.

V případě potřeby předat věci v jinou hodinu, prosíme o předchozí telefonickou domluvu na čísle 774 929 182, 774 929 183 nebo 777 992258. Sběr všech věcí probíhá do 31. 8. 2019

 

Jménem spolku Dokořán již teď děkujeme za Vaši podporu jak s darováním věcí, tak při nákupu na našem bazaru.

                                                          

                                                                                                 Mgr. Denisa Carvová

                                                                                                   vedoucí soc. služby


Síťování služeb - Dobrušsko a Náchodsko

 

Jak funguje síťování služeb pro ohrožené děti na Dobrušsku a Náchodsku?

Co je ohrožené dítě? Asi vás hned napadne, že to, které je týrané, zneužívané nebo dítě, které dlouhodobě a opakovaně zanedbává školní docházku. To určitě ano. V dnešní době ale přibývá dětí, které trpí rozvodem svých rodičů, nedostatkem pozornosti a jsou i případy dětí, které nemají dostatek jídla či vhodný prostor pro přípravu do školy, protože je jejich rodina ohrožená chudobou.

Jako lokální síťařka projektu Systémový rozvoj a podpora nástrojů sociálně-právní ochrany dětí realizovaného Ministerstvem práce a sociálních věcí oslovuji a navštěvuji organizace a instituce, které cílí svoji práci na ohrožené děti a jejich rodiny. Mapuji jejich nabídku a potřeby k dobrému fungování sítě služeb pro ohrožené děti. Jedná se nejen o sociální služby, ale také zdravotnické, volnočasové, služby justice, policii nebo úřady práce. Mým hlavním úkolem je podpořit spolupráci a komunikaci mezi aktéry v síti tak, aby pomoc rodinám a dětem byla co nejrychlejší a efektivní.

Významnými aktéry sítě, která může zachytit ohrožené děti, jsou školy. Jejich aktivní zapojení v síti služeb pro ohrožené děti a jejich rodiny považuji za hodně důležité, protože školy představují místo, kde se dospělí mohou s ohrožením dítěte setkat dennodenně. Proto je schopnost pedagogů rozpoznat ohrožené dítě a umět mu včas pomoci, např. odkázáním rodičů na vhodné podpůrné služby v regionu, klíčová.

Ten, kdo pomáhá druhým, také občas potřebuje podat pomocnou ruku

Uvedu jednoduchý příklad, s čím se setkávám během síťování služeb v praxi. Na schůzce s pracovnicí Oddělení sociálně-právní ochrany dětí (dále jen OSPOD) zazní několikrát potřeba navýšit kapacitu v programu sanace rodiny. Přibývá rodin, které z různých důvodů péči o svoje děti nezvládají a potřebují podporu od různých organizací či institucí, aby se mohly vypořádat s obtížemi a mohly tak dál o dítě pečovat. Když se začnu pracovnice doptávat, které služby pro sanaci rodiny OSPOD doporučuje, vyjde najevo, že zvou organizaci z jiného, celkem vzdáleného města, i přesto, že ve svém městě mají neziskovou službu, která nabízí stejný program. Problém má tedy jednoduché řešení - oslovím onu sociální službu, aby představila své služby pracovníkům OSPOD, kteří ji následně rodinám mohou doporučovat. Jedná se o základní ukázku propojení dvou subjektů, v praxi si všímám potřeb různých aktérů sítě a zaměřuji se komplexně na podporu spolupráce a fungování sítě ve prospěch ohrožených dětí a jejich rodin.

Drtivá většina aktérů, kteří se do aktivity „Síťování“ zapojili, vítá vstup lokálního síťaře do oblasti, z toho důvodu, že chtějí zlepšovat mezioborovou spolupráci a přispívat k tomu, aby síť služeb pro ohrožené děti a jejich rodiny pružně reagovala na jejich potřeby. Důležitým partnerem pro moji práci je právě Odbor sociálních věcí a jeho součást - Oddělení sociálně-právní ochrany dětí nebo např. pracovní skupina pro komunitní plánování sociálních služeb.

Lokální síťování je aktivitou projektu “Systémový rozvoj a podpora nástrojů sociálně-právní ochrany dětí” Ministerstva práce a sociálních věcí realizovaného prostřednictvím Operačního fondu Zaměstnanost. Probíhá v 11 krajích a ve více než 120 obcích s rozšířenou působností České republiky. Projekt se zaměřuje mimo jiné na posílení mezirezortní a multidisciplinární spolupráce v oblasti péče o ohrožené děti a jejich rodiny. A proč? Aby se nadále snižoval počet dětí, které musejí svoji rodinu opustit, a aby pro děti, jež se dostávají do systému náhradní rodinné péče, byla zajištěna co nejkvalitnější individuální péče. Více informací o projektu najdete na webu www.pravonadetstvi.cz.

 

Bc. Michaela Pišlová, lokální síťařka pro ORP Dobruška, ORP Náchod

kontakt: michaela.pislova@mpsv.cz

 


VOLNÉ PRACOVNÍ MÍSTO

 

DOKOŘÁN, z. s.

Tel.: 774 929 182

Kontaktní osoba: Denisa Carvová

E-mail: archa@dokoran.eu

 

SOCIÁLNÍ PRACOVNÍK/CE – práce s rodinami s dětmi v sociálně aktivizační službě v Náchodě (SASRD Archa)

Požadujeme: vzdělání dle Zákona 108/2006 Sb., o soc. službách, VŠ/VOŠ v oboru sociální práce, sociální pedagogika a příbuzných, komunikativnost, spolehlivost, znalost práce na PC, časová flexibilita (práce odpoledne), trestní bezúhonnost.

Nabízíme práci v mladém kolektivu v neziskové organizaci, možnost dalšího vzdělávání a profesního růstu, výše mzdy dle plat. tarifu (9. platová třída - od 18000 Kč), spolupráci s dalšími odborníky v oboru sociální prevence a vyloučení.

 

Nástup listopad/prosinec 2017. Pracovní smlouva na dobu určitou s možností prodloužení.

Práce na plný úvazek, převážně v odpoledních hodinách, zahrnuje i terénní práci.

 V případě zájmu zasílejte strukturovaný životopis, motivační dopis, doklady o nejvyšším dosaženém vzdělání a o trestní bezúhonnosti na uvedenou adresu nebo e-mail. Vybraní uchazeči budou pozváni k osobnímu pohovoru.

 


« | 1 2 3 4 | »